Trafik Sigortası / Kasko
Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu Trafik Sigortası, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda düzenlenen ve trafiğe çıkan her aracın yaptırmak zorunda olduğu bir sigorta çeşididir. Trafiğe çıkan araçlar değişik kazalara yol açarak, can kaybına veya maddi hasarlara sebep olabilirler.

Zorunlu Trafik Sigortası araçların karıştıkları kazalarda karşı tarafa verdikleri zararı aracın kusuru nisbetinde ve belirli bir orana kadar karşılamaktadır. Zorunlu Trafik Sigortası yapıldığı aracın zararını karşılamaz, sadece zarar verdiği aracın zararını karşılar.

Zorunlu Trafik Sigortası olmayan ( veya süresi sona ermiş) araçlar görüldükleri yerde bağlanır (trafiğe çıkması engellenir). Her araç sahibi, Zorunlu Trafik Sigortası'nı yaptırmak ve sigorta süresi sona ermeden sigortalatmakla yükümlüdür.

Kasko Nedir?

Kasko Sigortası, herhangi bir motorlu kara taşıtının sigortalı kişinin iradesi dışında araç hareket halindeyken ya da dururken hasara uğraması, çalınması, yanması ve kaza gibi durumlarda sigorta sahibine tazminat ödenmesini sağlar. Kasko Sigortası, zorunlu Trafik Sigorta’sının aksine karşı taraftaki aracı değil; sigorta sahibinin kendi aracını güvence altına almasını sağlar ki bu durum Kasko ve Trafik sigortaları arasındaki farktır. İsteğe bağlı sigortalar arasında yer alan Kasko Sigortası’nı avantajlı ve kapsamlı sigorta poliçeleriyle birlikte güçlendirebilir, araba sürme keyfinize güveni ve huzuru ekleyebilirsiniz.

Trafik Sigortası'nın Kasko' dan Farkı Nedir?

Zorunlu Trafik Sigortaların da ödenilen primle orantılı olarak üst limitler mevcuttur.

Zorunlu Trafik Sigortası karşı tarafın zararını bu üst limitler kadarıyla karşılar, eğer zarar bu limitleri aşıyorsa aşan miktar için araç sahibinin hukuki sorumluluğu devam eder.

Kasko sigortası ise, araç sahibinin kendi aracını ve kendi aracı içindekilerinin zararlarını teminat altına aldığı bir sigorta çeşididir. Pek çok kasko sigortası bunlara ek olarak sizin aracınızın karşı araca ve onların içindekilere verdiği hasarları da karşılıyor olabilir ancak prensip olarak kasko sigortasında amaç karşıdakinin zararını karşılamak değil kendi zararınızı karşılamaktır.